Честване на 117 години от рождението на Джон Атанасов

Честване на 117 години от рождението на Джон Атанасов

На 2 октомври 2020 г. в гр.Ямбол и в с.Бояджик   бяха  отбелязани 117 години от рождението на Джон Атанасов

Организатори на проявите и тази година бяха: НТС – Ямбол, Община”Тунджа”, РУО– Ямбол, ПМГ „Атанас Радев”, ОСК”Тунджа” Ямбол, ОП”Паркове и зони за отдих и спорт”- Ямбол, Кметство – с. Бояджик, НЧ”Джон Атанасов-1928” – с.Бояджик, ОУ”Св.Св.Кирил и Методий” – с.Бояджик

Денят започна с полагане на цветя пред „О”-релефа на Джон Атанасов, поставен на фасадата на Дома на науката и техниката в гр.Ямбол, който носи неговото име.

В 09.30 часа беше даден стар на VІІІ-я лекоатлетически  крос

„Джон Атанасов – бащата на компютъра”, който се проведе в Градската градина в гр.Ямбол. Участие взеха учениците от 11 училища от общините Ямбол и „Тунджа”.  Приветствие към участниците поднесоха  Еенчо Керязов – зам.кмет на Община Ямбол и Милен Михайлов – управител на НТС – Ямбол.

Свои  ученици изпратиха училищата:

НУ ”Св.Св.Кирил и Методий” – Ямбол

ОУ”Христо Смирненски”

ОУ „Любен  Каравелов” Ямбол

СУ ”Св.Климент Охридски” – Ямбол

ОУ ”П.Р.Славейков” – Ямбол

ПГ ”Васил Левски” – Ямбол

ПМГ ”Атанас Радев” – Ямбол

ЕГ „Васил Карагьозов” Ямбол

ОУ ”Св.Св.Кирил и Методий” – с.Бояджик

ОУ ”Св.Св.Кирил и Методий” – с.Веселиново

СУ „Паисий Хилендарски” с.Скалица

Участниците бяха в три възрастови групи: 3 – 4 клас, 5 – 6 клас и 7 – 8 клас, съответно момичета и момчета, които се класираха така:

 Момичета 3-4 клас 

1. Ивет Александрова – ОУ „Л.Каравелов”  – Ямбол

2. Марая Стоянова  – ОУ „Л.Каравелов”  – Ямбол

3. Янка Божанова  – ОУ”Св.Св.Кирил и Методий” – Веселиново

 Момчета 3-4 клас 

1. Стилиян Сотиров – ОУ”П.Р.Славейков” – Ямбол

2. Габриел Владев – НУ„Кирил и Методий” Ямбол

3. Мартин Тодоров – ОУ „Л.Каравелов”  – Ямбол

Момичета 5-6 клас 

1. Дарина Георгиева  – ПМГ”Атанас Радев” – Ямбол

2. Таня Алиай – ОУ „Л.Каравелов”  – Ямбол

3. Глория Колева – ОУ „Л.Каравелов”  – Ямбол

Момчета 5-6 клас 

1. Панайот  Симеонов – СУ”Св.Климент Охридски” – Ямбол

2. Павлин Иванов – СУ”Св.Климент Охридски” – Ямбол

3. Илия Тодоров – ОУ”Св.Св.Кирил и Методий” – с..Веселиново

Момичета 7-8 клас 

1. Преслава Тодорова – ОУ”П.Р.Славейков” – Ямбол

2. Деляна Начева – ПМГ”Атанас Радев” – Ямбол

3. Даниела Христова – СУ”Св.Паисий Хилендарски” – с.Скалица

Момчета 7-8 клас 

1. Божидар Иванов – ЕГ”Васил Карагьозов” – Ямбол

2. Йордеан Грудев – СУ”Св.Климент Охридски” – Ямбол

3. Ивайло Куртев – ПГ”Васил Левски” – Ямбол

Наградите на победителите бяха осигурени от НТС – Ямбол.

Празникът продължи в Дома на науката и техниката „Джон Атанасов” в град Ямбол. В 11.30 часа започна традиционното XVI-то по ред регионално състезание по информационни технологии в две направления.

В първото направление „Мултимедия” бяха представени презентации на тема

„Аз и компютъра”.

Във второто  направление  „Мултимедийни приложения”бяха представени презентации на тема

„Компютъра в бъдещето”.

В двете направления  участваха 18 ученици от 9 училища от Ямболска област:

ОУ”Св.Св.Кирил и Методий” – с.Бояджик

СУ”Св.Паисий Хилендарски” – с.Скалица

ОУ”Св.Св.Кирил и Методий” – с.Веселиново

СУ”Пейо Яворов” – гр.Стралджа

ОУ”Св.Паисий Хилендарски” – с.Роза

ОУ „Николай Петрини” гЯмбол

ПГ”Васил Левски” – Ямбол

ПСАГД „Кольо Фичето” Ямбол

ПТГ „Иван Райнов” Ямбол

 

Комисията от специалисти – Анна Богданова от  ПМГ”Атанас Радев” – гр.Ямбол, Янка Михалева от СУ ”Св.Климент Охридски” – гр.Ямбол, Спаска Петкова от  ОУ „П.Берон” гр.Ямбол класираха участниците така:

Направление „Мултимедия”

Първо място – ИВЕЛИНА  МИЛЕНОВА МИЛЕНОВА – СУ”П.К.Яворов” – Стралджа

АТАНАС ПАНАЙОТОВ ПАНАЙОТОВ – СУ”П.К.Яворов” – Стралджа

Второ място – ДЕНИЦА МОНЧЕВА СТЕФАНОВА – ОУ”Св.П.Хилендарски” – с.Роза

НОНА МИХАЙЛОВА РУСЕВА – ОУ”Св.П.Хилендарски” – с.Роза

Трето място – ГЕОРГИ ДИМИТРОВ ЖЕЛЕВ – СУ”Св.П.Хилендарски” – с.Скалица

ЖЕЛЬО ДИМИТРОВ ЖЕЛЕВ – ОУ”Св.П.Хилендарски” – с.Скалица

Четвърто място – ВИКТОРИЯ ДАНИЕЛОВА ДИМИТРОВА – ОУ”Св.Св.Кирил и Методий” Бояджик

МАРИЕТА ДАНИЕЛОВА ДИМИТРОВА- ОУ”Св.Св.Кирил и Методий”с.Бояджик

Пето място – АНАСТАСИЯ С. АНГЕЛОВА – ОУ „Н.Петрини” – Ямбол

ИВЕТЕЛИНА П. ПАНАЙОТОВА – ОУ „Н.Петрини” – Ямбол

Шесто място – ДИМИТЪР АНГЕЛОВ БОРИСОВ – ОУ”Св.Св.Кирил и Методий”  с.Веселиново

НИКОЛАЙ АСЕНОВ ПАВЛОВ – ОУ”Св.Св.Кирил и  Методий” с.Веселиново

 

Направление „Мултимедийни приложения”

Първо място – АНДРЕЯ АНДРЕЕВА АНДРЕЕВА – ПГ”Васил Левски” – Ямбол

ЙОАНА РУСЕВА РУСЕВА– ПГ”Васил Левски” – Ямбол

Второ място – БОЖИДАР ДИМИТРОВ – ПТГ”Иван Райнов” – Ямбол

ДЕНИС ИВАНОВ ДИНКОВ – ПТГ”Иван Райнов” – Ямбол

Трето място – ВЕНЕЛИНА ХПРИСТОНВА ХРИСТОВА – ПТГ”Иван Райнов” –  Ямбол

ЙОРДАНКА КОСТАДИНОВА ГЕНКОВА – ПТГ”Иван Райнов” – Ямбол

Наградите бяха осигурени от Община „Тунджа” и НТС – Ямбол и връчени от г-н Георги Георгиев кмет на Община Тунджа  и Милен Михайлов – управител на НТС – Ямбол.

И тази година в честването се включи и ПМГ”Атанас Радев” – Ямбол. Г-н Евгений Иванов – директор на гимназията, организира велопоход от гр.Ямбол до с.Бояджик, в който участваха ученици от училището.

На честването присъстваха:

Волен Дичев – зам.областен управител

Стойка Димитрова – зам.областен управител

Георги Георгиев – кмет на Община”Тунджа”

Нели Славова – председател на общински съвет Община  „Тунджа”

Милен Михайлов – управител на НТС -Ямбол

инж.Ангел Ангелов – член на УС на НТС – Ямбол

Елена Маджарова – кмет на с. Бояджик

След приключване на състезанието бяха положени цветя пред паметника на Джон Атанасов на площада в с.Бояджик.