Младежки дом – Ямбол

Младежки дом – Ямбол

На 21 декември от 15.00 часа се открива обновената сграда!

Една архитектурна перла отново заблестя на брега на река Тунджа.  Младежкият дом на град Ямбол вече има нов облик и младите хора на Ямбол трябва да му вдъхнат нов живот според предизвикателствата на времето.

Сградата на Младежкия дом в Ямбол е проектирана през далечната 1966 г., а строителството и е завършено през 1971 г. Проектанти са арх. Димитър Кръстев и инж. Никола Гандев. Проектантите явно са се  вдъхновили от живописното място край  река Тунджа в красивия Градски парк на Ямбол и сътворяват един модерен архитектурен шедьовър неподвластен на времето, което като бял лебед е кацнало на брега на реката опасваща града. Конзолните наддавания на сградата над реката осигуряват панорамна гледки към града и създават усещане за безтегловност, а сградата се оглежда във водите на река Тунджа.

Младежкият дом е тържествено открит през юни 1972 г., като център за култура и развлекателна дейност и за оползотворяване свободното време на младежта в над 20 клубни форми и школи. Сградата е разположена в градския парк източно от спортна зала „Диана” като идеята на проектанта е двете сгради да са свързани с пергола и да образуват архитектурен ансамбъл. В сградата има три основни помещения – представителна част със зала, клубна и сценична част и кафе-сладкарница. Всяка от тях е с отделен вход, което осигурява самостоятелното им функциониране, но и общото им свързване в един цялостен организъм. Посредством стълбище – естакада, се влиза в просторно фоайе  и  многофункционална зрителна зала с 300 места; клубната част е отворена към парка; от сладкарницата и терасата към нея се открива красива гледка към река Тунджа. Повече от 30 години Младежкият дом е любимо място на поколения ямболци.

Към него развиват дейност: представителен фолклорен състав „Перуника” с ръководител Иван Барабанов ;  клуб по спортни танци „Иада” ;  формация „Джазбалет”; клуб по аеробика;

школи по тамбура, гъдулка, китара, пиано;

самодеен театър „МатилдаПопович” на Маргарита Ружичка;

клуб „Литература и журналистика” на Любомир Котев;

представителен танцов състав „Дружба” на Янко Методиев;

вокално инструментална група „Диана”,  рок и метал банди

клубове по  „брейк” и  „хипхоп”;

функционират младежка информационна борса и телефон на доверието.

Младежките четвъртъци се настаняват трайно в културния афиш на града – незабравими остват срещите с Валери Петров, Любомир Левчев, Андрей Пантев, Николай Хайтов, Ванча Дойчева, Евтим Евтимов, Недялко Йорданов, Божана Апостолова , и плеяда поети, писатели, артисти и др. Младежките дискотеки с дисководещи Дойчин Коняров и Наско Тачев оставят незабравими спомени в поколения ямболци. Незабравими са и срещите – разговори със спортисти, организирани от клуб „Олимпиец”, дискусионните клубове в рубриката „Поканихме за вас”.  Младежкия дом беше  и любимо място за срещи и представяне на книги на ямболските писатели и поети Стефан Чирпанлиев, Любомир Котев, Христо Карастоянов, Тенко Тенев, Иван Гранитски, Чавдар Добрев, Димитър Яръмов и др.

В клубът по „Литература и журналистика” прави първи стъпки и световноизвестния ямболски писател Георги Господинов.

В Младежкия дом и на площадното пространство около него се организираха годишните прегледи  на ТНТМ – Техническото  и научно творчество на младежта.

Години наред в Младежкия дом в Ямбол беше и ритуалната зала за сключване на граждански брак на хиляди млади семейства.

Младежкият дом имаше богата дейност насочена към младите  хора и финансирана от държавата. Трябва да споменем и ръководителите на  Младежкия дом в Ямбол, организирали дейността му през годините – Иван Комитов, Георги Андреев, Тенко Тенев, Кристина Димова, Георги Георгиев, Галина Григорова, Иван Иванов,  Ваня Борова, Донка Илиева.

През 90-те години, на част от първия етаж и сладкарницата  беше прекъсната връзката със сградата на Младежкия дом и обектите бяха отдадени от Общината под наем. След напускане на наемателите обектите не бяха отново свързани със сградата, запустяха,  начупиха им стъклата и останаха безстопанствени. Така е решило тогавашното ръководство на Общината. По късно липсата на концепция за функциониране на Младежкия дом в новото време и малкото финансиране, както и компрометирането на сградата предопределиха ограничените функции на институцията

С Решение на Общински съвет – Ямбол през 2002 г. Младежки дом получи името на Георги Братанов – поет, журналист и общественик, дълги години подпомагал с таланта си творческата дейност на институицята.

Младежкия дом в Ямбол работи по международната европейска програма „Д” за интегриране на младите хора чрез Министерството на младежта и спорта.

Младежки дом „Георги Братанов” и клуб по спортни танци „Тандем” са организатори на ежегоден популярен Международен турнир по спортни танци, както и държавния шампионат по спортни танци.  От 2009 г.  Младежкият дом е организатор и домакин на Национален графити фест, а от 1997 г. провежда ежегодно „Коледарски и сурвакарски празници за обработен танцов фолклор”.  През 2013 г. Младежки дом „Георги Братанов” се включи активно в изграждането на „Регионална мрежа за инициативи и ефективно учение през целия живот” в рамките на проект NELLII, осъществяван с финансовата подкрепа на Европейската комисия.

По времето на кмета Георги Славов и неговия екип се направиха много усилия сградата на Младежкия дом да бъде основно ремонтирана, но това не се случи по ред причини.

Кметът на Община Ямбол Валентин Ревански и Ръководителят на Управляващия орган на Оперативна програма „Региони в растеж“ сключиха договор за безвъзмездна финансова помощ за изпълнението на проект „Ремонт и модернизация на Младежки културен център“, който е част от Инвестиционната програма на Община Ямбол.
Проектът е на обща стойност 4 122 625,83 лева, от които  3 504 231,96 лeвa от Европейския съюз чрез Европейския фонд за регионално развитие и бюджета на Република България и 618 393,87 лева съфинансиране от Община Ямбол, чрез средства от финансовия посредник ДЗЗД „Фонд за устойчиви градове“.
Проектът обхваща цялостна реконструкция и модернизация на сградата и прилежащото  пространство на Младежкия дом в Ямбол и превръщането му в Младежки  културен център на  брега на река Тунджа. Проектът е на архитект Сотир Камбуров. Предвижда се да бъдат обособени мултифункционална зала за концертни изяви със 180 места, както и 15 по-малки зали – за конферентни срещи, изложби и обучения по различни изкуства. Отново ще заработи и ресторант с тераса над река Тунджа.

На 3 февруари 2023 г., пред сградата на Младежки културен център „Георги Братанов“, в Градския парк на Ямбол,  се проведе официална церемония „Първа копка“ за започване на строително-монтажните дейности по проект „Ремонт и модернизация на Младежки културен център“, финансиран по Оперативна програма „Региони в растеж“ 2014-2020 г. След проведени процедури за обществени поръчки са избрани изпълнители на основните дейности по проекта – „ГЛАВБОЛГАРСТРОЙ“ АД –  изпълнител на строително-монтажните работи, „ПГМ 28 КОНСУЛТ“ ООД ще упражнява строителен надзор, а „Архитектура-К“ ЕООД ще изпълнява авторски надзор по време на строителството.

Строителните работи включват основно дейности по част „Архитектура“ (покрив, фасади, дограма, открити тераси, вътрешни строително-монтажни работи, достъпна среда), „Електро“ (нова ел. инсталация, аудио инсталация, система за видеонаблюдение) и др.

Дейностите по проекта са свързани не само с основен ремонт, но и с функционално преустройство и създаване на нови пространства (вкл. търговски) както в сградата, така и извън нея.

Според арх. Сотир Камбуров, пред входа на Младежки център „Георги Братанов“ ще се обособи ново пространство с възможност за изграждане на временна лятна сцена, непосредствено под търговските площи, до терасата на сградата и на нивото на Градския парк. Сцената ще бъде видима и достъпна за всички посетители в парка, което допълнително ще увеличи нейната атрактивност.

Предвижда се детайлно разработване на пространството пред сцената, река Тунджа, парка и спортна зала „Диана“. Изпълнението на тази задача ще създаде възможност Младежкият културен център, спортна зала „Диана“ и паркът със зоните си за концерти на открито, спорт, игри и отдих да осъществят единна функционалност, като естествен завършек на потока от граждани и гости на града по ул. „Г.С. Раковски” и ул. „Цар Освободител”. Градският парк на Ямбол е с голямо обществено значение и висока посещаемост от жителите на града.

Необходима е концепция съобразена с новото време и екип за работа с младите хора в Младежкия културен център в Ямбол. Добре е да се възродят самодейният театър „Матилда Попович”, фолклорния състав „Перуника”, танцовия състав „Дружба”, вокално инструменталната група „ Диана”, както клуба по  „Литетература и журналистика” съвместно с Дружеството на писателите в Ямбол.

Младите хора на Ямбол вече имат място, където да се срещат, да покажат и развиват своя талант. Благодарим на Община Ямбол и на г-н Валентин Ревански! Успех!

20.12.2023г.

М.Михайлов