НАГРАДИ ЗА МЛАДИ ИЗОБРЕТАТЕЛИ ОТ ЯМБОЛСКА ОБЛАСТ
ХХІІІ изложение InfoTech-IFP-ITI´2024
„Изоберетения – Трансфер – Иновации”
Изложението бе проведено в партньорство и с подкрепата на АИКБ, фондация „Еврика”, ФНТС и със съдействието на Института по космически изследвания и технологии – БАН, Регионална организация на изобретателите Пловдив, Областна организация на НТС – Плевен, Територилна организация на НТС – Монтана, „Плам медика” ЕООД и спонсор „Стара планина холд” АД.
Панаирът бе открит от заместник-министъра на икономиката и индустрията д-р Давид Сукалински, който направи обиколка на изложението, в което участваха 231 компании, от 25 държави, иновативни фирми и изобретатели. Д-р Сукалински посети и щанда на Съюза на изобретателите в България, като разгледа експозицията и с интерес проследи представянето на промотивния модел на един от експонатите, дело на ученици от Ямбол и Стралджа заедно с техните учители и с подкрепата на Съюза.
По традиция най-добрите идеи бяха наградени от Съюза със Златен медал и Диплом.
Наградените изобретения са:
Паркинг система с интелигентни паркоместа
Изобретението намалява времето за търсенеи на свободно място, оптимизира използването на паркоместата и чрез автоматизацията създава удобства на паркиращите. Предимство на Системата е намаляване на времето и усилията, необходими за паркиране, и предоставяне на по-удобно изживяване за потребителите чрез спестяване на времето за търсене на паркомясто и намаляване на задръстванията в паркинга, особено по време на натоварените часове.
Автори са Динко Динев – учител по Информатика и информационни технологии в Профилирана гимназия „Васил Левски” – Ямбол, със съавтор Кристиян Бояджиев, ученик в Гимназията.
Интелигентна къщичка с разпознаване на обекти и алармени системи
Системата за разпознаване на обекти може да идентифицира нежелани посетители или съмнителни обекти около дома. Разпознаването на обекти може да разграничи домашни любимци, преминаващи коли или други безвредни фактори от реални заплахи.
Предимства на предложеното изобретение са повишена сигурност, автоматизация и удобство, което създава и по-доброто управление на дома.
Автори са Дойчо Дойчев, Айше Топчиева, Миглена Атанасова от Средно училище „П.К.Яворов”, град Стралджа, област Ямбол.
Персолана защита от йонизираща радиация – Писалка със сензор за йонизиращо лъчение и Ръчен часовник със сензор за йонизиращо лъчение
Автори са: доц. Светослав Забунов, проф. Гаро Мардиросян и проф. Георги Желев от ИКИТ при БАН и доц Роксандра Памукова от Медицинска акадеция – София.
Тренажор за стимулиране на сеизмични колебания
Автори са: проф. дтн д-р инж.Гаро Мардиросян, проф. д-р Бойко Рангелов, проф. дтн Димо Зафиров, д-р Георги Георгиев от Института за космически изследвания и технологии при БАН.
Устройство за аварийно отваряне на аварийни отвори в обществени
превозни средства
Автори са: Николай Димитров и Гаро Мардиросян.
Устройство за получаване на пепел от оризови люспи
Автори са: Илия Чорбов, Любен Лаков, Красимира Тончева, Мария Георгиева.
Метод за производство и съхранение на електроенергия
от възобновяеми енергийни източници
Автор на иновативния метод е Стоян Гишин.
Вестник „НАУКО И ОБЩЕСТВО” БР.7 ОТ 2024Г. Издание на ФНТС в България.